DRINCEANU, Gabriela




Telefon:

Mobil: 0040- 743 -050568 

Pagină web:

www.gabrieladrinceanu.eu       

Adresă galerie:

Lăpușneanu 7, Iași

Adresă mail:

 gdrinceanu@gmail.com   




COMENTARIU CRITIC


        Opţiunea Gabrielei Drinceanu pentru obiectul cu statut între decorativ şi monumental este motivată de înscrierea sa în direcţia neotradiţionalistă, cu suport conceptual religios. Fără a face efectiv parte din gruparea neoortodoxă - la rândul ei destul de heteroclită la nivelul instrumentarelor morfologice - ea practică un limbaj simbolic şi se supune riguroasei excluderi a reprezentării tridimensionale, tipice esteticii artei ortodoxe. De aici statutul obiectelor, care evocă stâlpii, tronurile - elementele specifice ambientului spaţiului sacru - sau, dacă ele presupun aluzia antropomorfă, aceasta este extrem de schematică (ciclul „Oameni - stări). Pe suportul obiectual, obţinut din ritmări de volume abstracte, sau din mari planuri autoportante, se desfăşoară un discurs decorativ simbolic, obţinut prin incizii şi adaosuri picturale, la rândul lor operând cu semnele simbolice specifice acestei arii culturale.    

Alexandra Titu
 


IMAGINI



    BIOGRAFIE

    (Iaşi, 1968)
     
    Studii academice:
    1986 - 1991 - Academia de Arte Frumoase, Iaşi, clasa profesorilor V. Condurache, Dan Covataru;
    Şcoala de pictură murală a Patriarhiei Române, Bucureşti.
     
    Membră a Uniunii Artiștilor Plastici din România
    Membră a Fundaţiei AXArt, Iaşi
     


    PROIECTE

    Expoziții personale:
    1993 - Expoziţie de sculptură, Casa de cultură, Târgu Neamţ (critic de artă - Valentin Ciucă);
    1998 - Expoziție de sculptură-desen, Casa Americii Latine, București (critic de artă - Constantin Prut);
    1999 - Oameni Stări, sculptură și desen, Galeria Cupola, Iași (deschide Matei Bejenaru);
    2003 - Die Kunst-der weg zu Gott (Arta - Drumul spre D-zeu), sculptură, Kreuzkirche, Wolfsburg/Germania;
    2006 - Îngeri și Oameni, sculptură, foto-acțiune, Galeria Cupola, Iași (critici de artă: Alexandra Titu, Constantin Prut, Valentin Ciucă);
    2007 - Arhetipale, sculptură și desen, Galeriile „Lăpușneanu”, Iași;
    2008 - Transferuri Înscenate, sculptură, Galeria Artis, București (critic de artă - Alexandra Titu);
    2009 - Îngerii din jurul meu, sculptură și grafică, Galeria Dana, Iași (critic de artă - Valentin Ciucă);
             - Ochi-Mână-Aripă-Simbol-OM, sculptură, Galeria Fundației „German Sanchez Ruiperez”, Salamanca, Spania (critic de artă -  Rafael Cid Tapia, Președintele Criticilor de artă din Spania);
    2010 - Sculptura, Galeria Cuhnia, Palatele Brâncovenești, Mogoșoaia/București (curator Doina Mândru);
             - Conexiuni familiale, sculptură, Galeria Fundației „FiloArt” Dej/Cluj (critic de artă - Negoiță Lăptoiu);
             - Îngerul și Timpul, sculptură, Centrul Artelor Vizuale, Galeria Căminul Artei parter, București (critic de artă - Luiza Barcan);
    2011 - Sculptura și grafica, Galeria de artă „Grand Hotel Traian”, Iași;
             - Între cer și pământ, sculptură, Galeria „Expoziții Temporare” a Muzeului Național Brukenthal, Sibiu (critic de artă - Corneliu Antim);
             - Călătorii subiective, sculptură și desen, Galeria „Arcadia”, Pașcani, Iași;
    2013 - Corpuri, sculptură, Galeria Dana, Iași (critic de artă - Alexandra Titu).

    Expoziții de grup:
    1993 - 1999 - Saloanele anuale ale Uniunii Artiștilor Plastici, Iaşi, Galeria Uniunii Artiștilor Plastici, Iaşi;
    1994 - Scara, Galeria Cupola, Iaşi;
    1995 - Artă ieşeană contemporană, Artexpo, Galeria Etaj ¾, Teatrul Naţional, Bucureşti;
             - Grafică şi sculptură contemporană, Palatul Culturii, Iaşi;
             - Lemn și Lână, Russe, Bulgaria;
             - Arta Contemporană Ieșeană, Galeria ARTEXPO, Etaj ¾, București;   
    1995, 1996, 1998 - Saloanele Moldovei, Galeria Uniunii Artiștilor Plastici, Bacău;
                                 - Galeria Constantin Brâncuşi, Chişinău, Republica Moldova;
    1995 - 2009 - Saloanele Moldovei, Bacău, Chișinău, Galeriile Arta și Constantin Brâncuși;
    1996 - Art decouverte, Galeria Chapelle Saint-Louis, Poitiers, Franţa;
             - Art Decouverte, Poitiers, Franța;
    1997 - Sacrul şi profanul în artă, Galeria Constantin Brâncuşi, Sala Palatului, Bucureşti;
             - Galele Uniunii Artiștilor Plastici, Sala Rondă, Teatrul Naţional, Bucureşti;    
             - Festivalul Naţional Bienal Lascăr Vorel, Piatra Neamţ;
             - Galeria de Artă, Piatra Neamţ;
             - Pictură şi sculptură, Galeria Cupola, Iaşi;
             - Sacralitate, Sala Parlamentului, București;  
             - Galele Uniunii Artiștilor Plastici, expoziția premianților Uniunii Artiștilor Plastici, Sala Rondă, București;
    1998 - Tranziţia, Galeria Cupola, Iaşi;
             - Salonul naţional bienal de Sculptură Mică, Galeria Uniunii Artiștilor Plastici, Arad;
             - Artă contemporană, Muzeul de Artă, Vaslui;
             - Salonul Național de Sculptură Mică, Galeria Națională Delta, Arad;
    1999 - Art Addiction, Centrul Cultural Român, Veneţia;
             - The 1st Spring Annual - Art Addiction, Venetia, Italia (curator - Petre Rusu);
    2000 - Repere româneşti, Châlons en Champagne, Franța;
             - Univers roumain, expoziție itinerantă, din ianuarie în iulie, Regiunea Marne, Franța;
    2001 - Impronte nell tempo (Amprente în timp), împreună cu 3 Grup, Piccola Galleria Correr, Veneția (director - Ioan Bulei);
             - Mesaje afective, împreună cu 3 Grup, Galeria Cupola Iași (critic de artă - Constantin Prut);
             - The 7th Internationl Female Artist’s Art Annual - Art Adiction, Stockholm, Suedia;
             - 13 Tineri artiști ieșeni, Galeria Apollo, București;
    2002 - Angel et Devil (Înger și demon), împreună cu 3 Grup, Centrul Cultural Român, Paris, Franța;
             - Zidire, împreună cu 3 Grup, performance în cadrul Simpozionului „Artă și Sacralitate’’, împreună cu 3 Grup, Galeria Cupola, Iași (curator - Alexandra Titu);
             - Alternative, împreună cu 3 Grup, Galeria Cupola, Iași;
    2003 - Colecție personală, împreună cu 3 Grup, Muzeul de Artă, Vaslui (curator - Valentin Ciucă);
             - Pictură și Sculptură, împreună cu 3 Grup, Galeria de Artă, Bârlad;
             - Opțiuni paralele, Galeria Apollo, București;
             - Ritmuri plastice, Muzeul de Artă, Constanța;   
    2004 - Identități, împreună cu 3 Grup, expoziție itinerantă la Centrele Culturale Române din Veneția, Viena și Budapesta;
             - The Danube streaming show, Museums Quartier, Viena, Austria;
    2005 - Charaktere (Personaje), împreună cu 3 Grup, Galeria Anixis, Baden, Elveția (curator - Hanni Malconsis);
             - Sculptori români contemporani, Galeria Apollo, București;
             - Opțiuni Paralele, Muzeul de Artă Vizuală, Galați; 
    2005 - 2006 - Expoziție de pictură și sculptură, Chișinău, Republica Moldova;
    2006 - Triade, împreună cu 3 Grup, Galeria Triconc, Iași (critic de artă - Valentin Ciucă);
             - Comunicare, Centrul Expozițional „C. Brâncuși’’, Chișinău, Republica Moldova;
             - Salonul Național de artă Realitatea ca imagine a imaginii (Realitatea înscenată), Palatul Parlamentului, Sala de expoziții „C. Brâncuși’’, București;
             - Roll Up Art, proiecție de lucrări pe fațada Teatrului Național, București;  
    2007 - Eros, împreună cu 3 Grup, Galeria Anixis, Baden, Elveția (curator - Hanni Malconsis);
             - Galele Uniunii Artiștilor Plastici din România, expoziția premianților Uniunii Artiștilor Plastici, Galeria Apollo, București; 
             - Noi identități în pictura și sculptura după 1990, Galeriile Dana, Iași (curator - Adrian Guță);
    2007, 2008 - Salonul Național de Sculptură Mică, Galeria Apollo, București; 
    2007, 2009 - Arad Biennial, Meeting Point, expoziție de artă contemporană itinerată în orașele Pecs, Ungaria, Plzen, Cehia, Osijek, Croația, Pohlam, Austria;
    2008 - Narcisism, împreună cu 3 Grup, Galeria Cupola, Iași (critic de art - Valentin Ciucă);
             - Umbria Terra d’incontri-dialogo con la Romania, Centrul Expozițional Rocca Paolina, Perugia, Italia (curator - Doina Mândru);
             - Artiști Ieșeni, Galeria Senso, București (curator - Luiza Barcan);
    2009 - Antropomorfisme, împreună cu 3 Grup+1, Galeria Simeza, București (critic de artă - Pavel Șușară);
             - Perspective, a 54-a expoziție a Federației Internaționale Culturale Feminine, Palatul Parlamentului, sala „C. Brâncuși”, București; 
             - Atitudini contemporane, Salonul Național de Artă, expoziție itinerantă în Sibiu, București, Constanța, Deva, Iași etc.;
    2010 - Percepția Omului, împreună cu 3 Grup, Galeria Cupola, Iași (critic de artă - Valentin Ciucă);
             - Să nu ucizi, Galeria Timco, Timișoara (curator - Alexandra Titu);
             - Totem, expoziție națională itinerantă, Târgu Mureș, Iași, Budapesta; 
             - EL CAMINO SACRAL, Inducții ale sacrului în sculptura contemporană, Showroom-ul Fiat-Iveco, Galeria Dana, Iași (curator - Corneliu Antim); 
    2011 - Berliner Liste, târg de artă contemporană, 3 Grup+1, Berlin, Germania;
             - 10 ani de artă contemporană la Palatul Mogoșoia (curatori - Dan Hăulică și Doina Mândru);
             - Grație și Forță, Muzeul de Artă, Timișoara (curatori - Ana Adam și Claudia Mandi);
             - Erotica, Galeria Cupola, Iași și Căminul Artei, București;
    2012 - 3 Grup+2, Galeria Lăpușneanu, pictură, sculptură, tapiserie, Iași;
             - Delta Dunării - 9 viziuni, Galeria de Artă Dana, Iași (curator - Petru Bejan).

    Simpozionane de creație și workshop-uri de artă:
    1987 - Slănic Moldova (lemn), Bacău;
    1988 - Pârâul Rece (lemn), Braşov;
    2000 - Artă și Sacralitate (piatră), prima ediție, Iași;
    2003 - Artă și Sacralitate (lemn), ediția a IV-a, Cucuteni, Iași;
    2008 - Poduri europene, Simpozion Internațional de artă organizat de Fundația Fildas, Eforie Sud, Constanța;
             - ARTIS 600 (lemn), Iași;
    2009 - Formă, Culoare, Timp (lemn), Negrești-Oaș, Satu Mare;
    2010 - Workshop de fotografie Grundtvig Portretul în România, organizat de Fundația Axart, Iași;
    2011 - Tabără de creație (pictură) organizată de Galeria Dana, Iași, Balchik, Bulgaria;
    2012 - Photo documentary of ancient occupations in Maramureș, Grundtvig workshop în Dragomirești, Maramureș (organizat de Fundația AXart, Iași);
             - Painting techniques in old romanian arts, workshop Grundrvig în Dragomirești, Maramureș (organizat de Fundația AXart, Iași);
             - Delta Dunării, simpozion internațional de artă vizuală organizat de Galeriile de Artă Dana, Iași la Crișan, Delta Dunării;
             - Poduri Europene ‘’ simpozion international de arta organizat de Fundatia Fildas la Eforie Sud, Constanta
             - Holotropic Art, simpozion internațional, Galeriile de Artă Dana, Iași.
     
    Lucrări în colecții particulare și de stat:  
      - Centrul Cultural Român din Veneția, Italia;
      - Franța;
      - Germania;
      - Cipru;
      - Grecia;
      - Centrul Cultural Român din Viena, Austria;
      - SUA;
      - Israel;
      - Muzeul de Artă, Republica Moldova;
      - Centrul Cultural Român, Paris, Franța;
      - Elveția;
      - Fundația „Germán Sánchez Ruipérez”, Spania.

    Distincţii:
    1988 - Premiul al III-lea, Tabăra de sculptură, Pârâul Rece, Braşov;
    1995 - Premiul pentru tineret al Uniunii Artiștilor Plastici din România;
    1997 - Premiul BANCOREX pentru cel mai tânăr artist premiat de Uniunea Artiștilor Plastici;
    1998 - Premiul pentru sculptură al Uniunii Artiștilor Plastici din Republica Moldova la Saloanele Moldovei, ediția a VIII-a;
    2000 - Premiul „Dan Hatmanu” la concursul „N.Tonitza”, Bârlad;
    2001 - Premiul „The most Inovativ Artist’’ și Diploma de excelență, acordate de „Art Addiction’’, Suedia;
             - Premiul pentru sculptură „Iftimie Bârleanu” la Salonul „Artis’’, Iași;
    2004 - Nominalizare la Premiul pentru sculptură, Salonul „Artis”, Iași;
    2005 - Premiul „V. Pogor’’ acordat de Primăria Iași; 
             - Premiul „Mihail Grecu’’, ediția a XV-a Saloanele Moldovei, Republica Moldova;
    2006 - Premiul pentru sculptură și Diploma de excelență la Salonul „Artis’’ acordate de Primăria Iași; 
    2007 - Premiul național al Uniunii Artiștilor Plastici din România pentru sculptura pe 2006;
             - Diplomă de excelență la Salonul „Artis’’ Iași pentru activitatea expozițională internațională;
    2008 - Diplomă de excelență pentru „3Grup” acordat de Uniunea Artiștilor Plastici Iași, proiect „Iași 600”;
    2010 - Nominalizare - Premiul pentru sculptură la Salonul „Artis”, Iași;
    2011 - Diplomă de excelență pentru activitatea artistică internațională acordată de Uniunea Artiștilor Plastici Iași.
     


    BIBLIOGRAFIE

    Fundația Culturală META, Un secol de sculptură românească. Dicționar A-D. Colecția SINTEZE, Editura META, 2001, pp. 169 - 170.

    Prut, Constantin, Lart Roumain - Répéres contemporains, Sacralitatea x 7 arte - Alexandra Titu, „Sacralitatea în artă”.

    Surse web:
    http://gabrieladrinceanu.blogspot.com
    http://arts.iasi.roedu.net/drinceanu/gabi
    www.fundatiaaxart.org