COMENTARIU CRITIC


IMAGINI



    BIOGRAFIE

    (Sibiu, 1952)
     
    Studii academice:
    1986 - 1991 - Institutul de Arte Plastice, clasa profesorilor Eugen Gocan şi Ilarion Voinea, Cluj-Napoca.
    Activitate profesională:
    Din 1991 - profesor de desen-sculptură la Liceul de Artă din Sibiu.
     


    PROIECTE

    Expoziții personale:
    1991 - Galeria Sirius, Sibiu;
    1992, 1994, 1995, 1998, 2001 - Galeria Arta, Sibiu;
    1995 - Val D’Ize, Chavagne, Rennes;
    1999 - Muzeul Municipal, Mediaș;
    2004 - Galeria de Artă Contemporană a Muzeului Naţional Brukenthal, Sibiu;
             - Galeria Apollo, București;
             - Galeria La Vache Bleue, Paris, Franța;
    2005, 2007 - Galeria Passe-partout, Sibiu;
    2007 - C.E.C., Sibiu;
    2008 - Galeria de Artă, Alba Iulia;
    2008 - Galeria Atrium, Sibiu;
    2009 - Galeria Uniunii Artiștilor Plastici, Sibiu;
    2010 - Centrul de Informare Turistică, Valea Viilor.
     
    Expoziții de grup:
    1991 - 2011 - Salonul anual, Sibiu;
    1994 - Calaf;
             - Milanovac;
             - Seatle;
    1994, 1996 - Expoziția Desene ale sculptorilor, Budapesta, Ungaria;
    1995 - New York, SUA;
             - Toronto, SUA;
    1995 - Casa Artelor, Sibiu;
    1996 - Trelleborg;
    1996 - Muzeul de Artă, Cluj-Napoca;
             - Alba Iulia;
             - Târgovişte;
    1996, 1998 - Bienala de sculptură, Arad;
    1997 - Bazouges la Perouse, Franța;
    1999 - Saint-Brieuc, Rennes;
    1999, 2001 - Galeria Cupola, Iași;
    2000 - Ingolstadt;
    2001 - Salonul Naţional, București;
    2004 - Paris, Franța;
             - Galeria de Artă, Brașov;
             - Galeria Victoria, Brașov;
    2006 - Galeria de Artă, Alba Iulia;
    2006 - Galeria de Artă, Bistrița;
             - Salonul Național, Sala „C. Brâncuşi”, București;
    2006, 2007 - Galeria Passe-partout, Salonul de iarnă, Sibiu;
    2007 - Salonul anual, Sibiu;
             - Alba Iulia, Salonul anual, Alba Iulia;
             - C.E.C., Sibiu;
    2008 - Galeria de Artă, Cluj-Napoca;
             - Salonul anual, Alba Iulia.
     
    Simpozioane:
    1988 - Pârâul Rece, Predeal;
    1997 - Râmnicu Vâlcea;
    1998 - Bucium, Şasa Alba;
    1998, 2001 - Poiana Pinului, Buzău;
    2000 - Bistra Mureşului;
    2001 - Bucşoaia, Suceava;
    2001, 2002 - Moşna, Sibiu;
    2003 - Timişul de Sus, Braşov;
    2004 - Valea Viilor, Sibiu;
             - Sibiel, Sibiu;
    Bazna, Sibiu;
    2005 - Şura Mică, Sibiu;
             - Valea Viilor, Sibiu;
    2006 - Miercurea Sibiului;
    2007 - Eurosculpt, Muzeul Astra, Sibiu;
    2008 - GorjFest, Târgu Jiu.
     
    Lucrări monumentale:
     - Ilarie Chendi, Dârlos, Sibiu;
     - Gheorghe Preda, Spitalul de Psihiatrie, Sibiu;
     - Marţian Negrea, Valea Viilor, SIbiu.
     
    Distincții:
    1992 - Bursa Uniunii Artiștilor Plastici;
    1999 - Premiul filialei Uniunii Artiștilor Plastici, Sibiu;
    2006 - Premiul de excelenţă pentru sculptură, Galeriile Passe-partout, Sibiu;
    2007 - Diplomă de excelenţă, Galeriile Passe-partout, Sibiu;
    2008 - Diplomă de excelenţă, GorjFest, Târgu Jiu.
     


    BIBLIOGRAFIE

    Vlasiu, Ioana (coord.), Dicționarul sculptorilor din România. Secolele XIX-XX, vol. II, lit. H-Z, Editura Academiei Române, București, 2012, pp. 34 - 35.