COMENTARIU CRITIC


IMAGINI



    BIOGRAFIE

    (Bucureşti, 1959)

    Studii academice:
    1983 - Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu”, Facultatea de Arte Decorative, specializare „Ceramică-Sticlă-Metal”, Bucureşti, România;
    2001 - Master Management Cultural (SNSPA), Licenţa în specialitatea „Comunicare”;
    2011 - Doctor în Artă - Arte Vizuale al Universităţii de Arte, Bucureşti, România.

    Studii de specializare:
    2000 - Curs de Management Cultural (PHARE);
    2002 - „Sejour Culture”, Administraţie Culturală Ministerul Culturii şi Comunicaţiilor, Paris, Franţa;
             - Managementul Public şi Afaceri Externe - cursuri organizate de Institutul Naţional de Administraţie - Departamentul pentru formare continuă de scurtă durată şi Şcoala Naţională de Administraţie din Paris, Franţa.

    Activitate profesională:
    1983 - Designer „ARPO”, Curtea de Argeş, România;
    1984/ 1985 - Designer CCITAC, Bucureşti, România;
    1986 - Designer la Combinatul Fondului Plastic;
             - Profesor de Ceramică la Şcoala Populară de Artă din Bucureşti şi Liceul „Nicolae Tonitza”, Bucureşti; 
    1987 - Profesor de Sculptură la Şcoala Populară de Artă din Bucureşti şi Liceul „Nicolae Tonitza”, Bucureşti;
    1992 - Curatorul României pentru Salonul Internaţional de Arte Decorative „Nimagine”, Nîmes, Franţa;
    1997 - Şef de Catedră - Arta Plastică;
    1997/ 1998 - Profesor de Tehnici de transpunere, Academia de Artă „Luceafărul”, Bucureşti;
    1998 - Organizator desemnat de către Ministerul Culturii pentru expoziţia de grup de la Galeria TOLGYFA din Budapesta în cadrul Zilelor Culturale Româneşti de la Budapesta, Ungaria;
             - Grad didactic II;
    1998/ 2001 - Director al Direcţiei Arte Vizuale, Ministerul Culturii;
    2001 - Membră în Juriul Internaţional de Sculptură pentru „Jocurile Fancofoniei”, Ottawa, Canada;
    2001 - 2004 - Consilier 1 în grad superior în Ministerul Culturii şi Cultelor, Direcţia „Monumente istorice şi Muzee”;
    2002 - Membră a Comisiei Paritare din Ministerul Culturii şi Cultelor;
             - Membră a Consiliului Naţional UAP;
             - Selector pentru România la a III-a ediţie Balkan’ART, Trienala de Artă Contemporană de la Novi Sad, Iugoslavia;
    2005 - Consilier personal al Ministrului de Stat pentru coordonarea activităţilor din domeniile culturii, învăţământului şi integrării europene;
              - Preşedinta Comisiei pentru Sculptură, „Jocurile Francofoniei”, Niger;
    2007 - Consilier al Direcţiei Cultură, Cabinetul Ministrului de Stat, Guvernul României;
    2009 - Consilier personal al Ministrului Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional Cultural;
             - Membru în Comisia Naţională pentru evaluarea managementului din muzeele de artă;
             - Membru în Comisia pentru Sculptură, „Jocurile Francofoniei”, Beirut, Liban;
             - Expert pentru Europa de Est (CIJF)/ Franţa;
             - Membră în Consiliul AFCN;
    2010 - 2011 - Consilier de Stat pentru Cultură, Guvernul României, aparatul de lucru al Viceprim-ministrului;
    din 2012/ 2013 - Evaluator de proiecte culturale şi consultanţă în Industrii creative;
    2013 - Membră în Comisia pentru Pictură, Jeux de Francophonie, Nisse, Franţa;
    din 2014 - Consilier personal al Vicepremierului şi Ministrului Culturii; membră în Consiliul AFCN.

    Activitate ştiinţifică:
    1999/ 2011 - Participări la Simpozioane internaţionale şi naţionale, în ţară şi străinătate. Conferinţe naţionale şi internaţionale;
                       - „Crossing borders” ELIA, Goethe Institut, Bucureşti, România;
                       - Timming Art/filtering Art, C.I.A.C. Bucureşti, România;
                       - ELIA Conference, Barcelona, Spania;
                       - Management Cultural, Consiliul Europei Strasbourg;                                                  
                       - Politici Culturale, Comisia Europeană pentru Cultură şi Ministerul Culturii, Palatul Cotroceni, Bucureşti, România;
                       - Periferic, Simpozionul de Artă Contemporană, Iaşi, România;
                       - Work-shop Româno-Iugoslav, Fundaţia 2META, Bucureşti, România;
                       - Strategii culturale, C.I.A.C., Bucureşti, România;
                       - Tradiţie şi Postmodernitate (cu tema Ceramica - Arderi neconvenţionale);                                                           
                       - Fundaţia HAR, Râmnicu-Vâlcea, România;
                       - Simpozionul „Quo vadis” (cu tema Donaţia de Artă), Biblioteca U.M.F., Iaşi, România;
                       - Simpozionul de ceramică „Hamangia X Ceramica contemporană”, Constanţa, România;
                       - Conferinţa Internaţională AIAP - 24/ 29 Octombrie, Athena şi Delphi, Grecia;
    2003 - Conferinţa E.C.A., Bucureşti, România;
    2005 - Conferinţa internaţională de la Wolverhampton, Anglia;
    2011 - Iaşi - Noi tendinţe în arta contemporană - pentru Federaţia Industriilor creative;
    2013 - Ziua Naţională a Culturii: Bucureşti, Ploieşti, Prahova, România;
             - Conferinţa „Industrii creative”, APIC.         

    Proiecte iniţiate:
    1991 - 1999 - Creaţie contemporană în ceramică, în colaborare cu Terre de Provence;
    1996/ 1997 - Proiect (PHARE) „Habitat şi artă în România”;             
    1997 - Proiect curatorial împreună cu Fundaţia „Sf.Virginia” la Muzeul Literaturii, Bucureşti şi la Galeria „Alba”, Târgovişte, Dâmboviţa;
     - Proiectul „Galeria D@V” - proiect curatorial de artă contemporană;                                                            
    2000 - Proiectul „Anul Brâncuşi”;
     - Strategia Direcţiei Arte Vizuale din Ministerul Culturii;
     - Proiecte curatoriale de Artă Contemporană la Galeria 2META: Grupul „BONJOUR” (Dragoş Coman şi Andrei Stoleru) şi Patricia Teodorescu cu proiectul „ECHOlalie”;
     - Proiect de Lege pentru Monumentele de For Public (iniţiativa MCCPN);
    2008 - European Glass Context, Bornholm, Danemarca;
    2010 - European Ceramic Context, Bornholm, Danemarca;                   
    2012 - European Glass Context, Bornholm, Danemarca;
    2014 - European Ceramic Context, Bornholm, Danemarca;
             - Curatorul mai multor expoziţii pentru Galeria „Galateea”, Bucureşti, România;
             - Curatorul expoziţiei Hrimiuc, ICR Budapesta, Ungaria;
             - Proiect curatorial ICR Tel Aviv, Ziua Naţională a României;
             - Proiectul de restaurare şi studiu istoric pentru vitraliile Templului Coral, Bucureşti, România.

    Membră a Uniunii Artiştilor Plastici din România
    Membră a Societăţii de Colaborare Interbalcanice
     


    PROIECTE

    Expoziţii personale:
    1997 - Galeria „Simeza”, Bucureşti, România;
             - Galeria „Albă”, Târgovişte, Dâmboviţa, România;
    2001 - Galeria „Erlin”, Budapesta, Ungaria;
    2011 - Muzeul de Artă din Cluj (Palatul Banfy), România;
    2012 - Centrul Cultural Arcuş, Covasna, România;
    2013 - Galeria „Foişor”, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti, Mogoşoaia, Ilfov, România.

    Expoziţii de grup:
    1980 - Expoziţie de grup Ceramică - Sticlă - Metal, Galeria „Curtea Sticlarilor”, Bucureşti, România;
    1983 - Salonul Municipal de Arte Decorative, Muzeul Colecţiilor, Bucureşti, România;  
             - Trienala Artelor decorative şi Quadrienala de design, Sala „Dalles”, Bucureşti, România;
    1984 - Salonul Municipal de Arte Decorative, Muzeul Colecţiilor, Bucureşti, România;
             - Decor şi costume pentru Teatrul Cassandra, piesa „Conu Leonida…”  după I.L. Caragiale, în concepţia şi regia lui Constantin Ranin;
    1985 - Galeria „Hanul cu Tei”, Bucureşti, România;
    1986 - Email pe metal, Galeria „Hanul cu Tei”, Bucureşti, România;
    1990 - Trofeul, Perugia, Gualdo Tadino, Italia;
    1993 - Galeria „Simeza”, Bucureşti, România;
             - Salonul de primăvară, Sălile ONDEA, Teatrul Naţional, etaj 3/4, Bucureşti, România;
    1994 - Salonul de sculptură mică, Galeria „Orizont”, Bucureşti, România;
             - Muzeul de Artă din Constanţa, România;
             - Solidaritate, Perugia, Gualdo Tadino, Italia; 
    1995 - Galeria „Orizont”, Bucureşti, România;
             - Diversitatea formei (serie de manifestări expoziţionale curatoriate de către pictorul Teodor Moraru), Galeria „GALA”, Bucureşti, România;
             - Neputinţa/ Putere (curator Erwin Kesler), Galeria „Atelier 35’”, Bucureşti, România;
             - Expoziţie itinerantă Bacău şi Focşani, Galeriile Uniunii Artiştilor Plastici, România;
    1996 - Expoziţia Filialei Bucureşti, Galeria „Apollo”, Bucureşti, România;
             - Casa Americii Latine, Bucureşti, România;
             - Galeria „Căminul Artei”, Bucureşti, România;
             - Salonul Municipal, Sălile ONDEA, Teatrul Naţional, etaj 3/4, Bucureşti, România;
             - Reflecţii (curator Teodor Moraru), Galeria „Căminul Artei” - etaj, Bucureşti, România;
             - Sediul UNESCO, (Societatea de Colaborare Interbalcanică);
             - Expoziţia Jubiliară a Liceului „Nicolae Tonitza”, Muzeul Colecţiilor, Bucureşti, România;
             - Salonul Naţional de Ceramică şi Sticlă, Galeria „Orizont”, Bucureşti, România;
             - Trienala de ceramică de la Belgrad, Serbia;
             - Bienala de ceramică de la Malines, Belgia;
             - Trienala de ceramică de la Cairo, Egipt;
             - Bienala de Artă Grafică de la Maidanek, Polonia;
             - Concurs Internaţional de ceramică, Aveiro, Portugalia;
    1997 - Program expoziţional (curator Gheorghe Gogescu), Galeria „Căminul Artei” - etaj (tapiserie, ceramică, sticlă, metal), Bucureşti, România;
             - Revărsarea; Subiect/ ObiectConvergent/ Divergent, Galeria „Albă”, Târgovişte, Dâmboviţa, România;
             - Muzeul de Artă din Constanţa, România;
             - Salonul de Sculptură mică, Galeria „Orizont”, Bucureşti, România;
             - Bienala de desen în creion, Galeria „Apollo”, Bucureşti, România;
    1998 - Desene de sculptori, Galeria „Simeza”, Bucureşti, România;
             - Bienala de desen, Galeria Uniunii Artiştilor Plastici, Arad, România;
             - Expoziţie de ceramică contemporană românească, Galeria „Tolgyfa”, Budapesta, Ungaria;
             - Bienala Internaţională Artele Focului, Sălile ONDEA, Teatrul Naţional, etaj 3/4, Bucureşti, România;
    1999 - ACASĂ (curator Matei Bejenaru), Centrul Cultural Francez, Iaşi, România;
             - Trotuar (curator Domokos Csaba), Sf.Gheorghe, Covasna, România;
             - Ritual pentru setea pământului, Muzeul Satului, Bucureşti, România;
             - Zilele Culturii Române la München - Artă Contemporană Românească (curator Adrian Guţă);
    2000 - Centrul Cultural din Paris „Les feux du RAKU” (curator Jerome Plat), Franţa;
             - Creaţie Contemporană românească la Tokio, organizator Asociaţia Culturală Nipono-Română, Japonia;
             - Femei creatoare…, Salonic, Grecia;
             - Periferic (curator Matei Bejenaru), Baia Turcească, Iaşi, România;
    2001 - Artă Contemporană Românească (curator Romelo Pervolovici), Vršac, Serbia;
             - Paradisuri iluzorii (curator Romelo Pervolovici), Fundaţia Culturală META, Galeria „Apollo”, Bucureşti, România;
    2002 - Recipient (curator Lucian Butucariu), Galeria „Orizont”, Bucureşti, România;    
             - Femei creatoare la Marea Mediterană şi Marea Neagră, Sălile Teatrului Naţional, Etaj ¾, Bucureşti, România;
             - Centrul de Artă Contemporană din Larisa, Grecia;
             - Centrul de Artă Contemporană, Larisa, Grecia;
    2003 - Expoziţia ediţiilor H.A.R. (expoziţie de desene şi proiecte; curatori Luiza Barcan şi Alexandru Nancu), Art Jazz Club, Bucureşti, România;
             - A X-a ediţie a Simpozioanelor internaţionale de ceramică „Hamangia”, Galeria „Apollo”, Bucureşti, România;
             - Galeriile „Simeza” - „Căminul Artei”, Bucureşti, România;
    2005 - TERRA - KIKINDA, Galeria Academiei de Artă, Timişoara, România;
    2007 - Puterea Focului, expoziţie itinerantă în Italia, Franţa, Spania, Germania şi Ungaria, Ministerul Culturii, Muzeul Satului, cu finanţare „Promocult”;
    2007 - Artă şi spiritualitate românească, expoziţie de grup organizată de Comisia Naţională UNESCO, Romania în Astana, Alma-Ata, Biskek Novosibirsk, Irkutsk, Habarovsk, Vladivostok, Sankt-Petersburg, Moscova;
    2010 - Expoziţie de ceramică contemporană (curator Cristina Popescu-Rusu), Palatul Brâncovenesc, Mogoşoaia, Ilfov, România; 
    2011 - Expoziţie de ceramică contemporană românească, ICR, Paris, Franţa;
    2011 - 2013 - Expoziţiile Galeriei „Galateea”, Bucureşti, România.
     
    Simpozioane/ Workshop-uri:
    1983 - „Palimpsest”, Iaşi, România;
    1993, 1994, 2002 - HAMANGIA (ceramică), Constanţa, România;
    1995 - Mermer i zvuci Arandjelovac (ceramică), Serbia;
    1997 - „Carbon’Art”, Intervenţie în natură „MIRON”, Centrul SOROS, Chişinău, Republica Moldova (http://scca.soros.md/rom/exhibitions/carbon97/simona.html);
             - „Tensiuni superficiale” - Lucrare monumentală şi happening împreună cu sculptorul Caius Rotaru, Programul HAR - Basarabi/ Constanţa (http://www.ong.ro/ong/har/1997.htm);
             - Work-shop franco-român cu tema „Arderi de tip RAKU” la Montdauphin, urmat de expoziţie la Valbonne, Sophia Antipolis, Franţa;
             - Rencontre franco-roumaine (ceramică), Montdauphin, Franţa;
    1997 - 1998 - TERRA şi CONCEPT (sculptură), Kikinda, Serbia;
    2013 - Workshop internaţional (ceramică), Mogoşoaia, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti, Ilfov, România;

    Lucrări în colecţii publice:
     - Muzeul Ceramicii, Arandjelovac şi Muzeul TERRA, Kikinda, Serbia;
     - Muzeul Naţional de Artă Contemporană al României;
     - Colecţii din Serbia (Galeria „Golden Eye”, Novi Sad; Arandjelovac, Colecţia Ruza Nikolic).

    Lucrări în colecţii private: Franţa (Nisa, L’Escarenne, Paris), Germania (Freibourg).

    Articole publicate în:
    „Ambient”, 1998.
    „Apostrof” (nr. 9; 196, anul XVII), 2006 şi 2008.
    „ARTA” şi „ARTelier”, 2000.
    „ARTelier”, 1999.
    „BalkanART” (catalog), 2002.
    „Ceramique et verre”, 1997.
    „Gheorghe Anghel” (catalog), 2003.
    „Ghidul cultural al oraşului Buzău”, 2008.
    „IANUS”, 2001.
    Selectiv, alte media: TVR 1 (redactor/ realizator Dragoş Bucurenci); Radio Romania actualităţi; interviu la TV Belgrad; conferinţă de presă in direct, Radio France International, nov. 2006 Niamey, Niger (Jeux de la Francophonie), Dec. 2009/ Radio România Cultural (2013/ 2014), Antena Bucureşti 01.2014.

    Premii şi distincţii:
    1993 - Premiul „Mac Constantinescu”;
    1994 - Premiul Uniunii Artiştilor Plastici pentru tineret;
    1997 - Menţiune de onoare, Aveiro, Portugalia;
    1998 - Premiul „Ambient” acordat de Uniunea Artiştilor Plastici pentru Programul HAR;
    2001 - Distincţie acordată de Fundaţia LOBYART;
    2004 - Premiul al III-lea împreună cu grupul „MIRON” la Concursul pentru monumentul Revoluţiei Române;
             - Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler.
     


    BIBLIOGRAFIE


    Arhivă artist